Rozglądając się po mieście można zauważyć że dominującym elementem ubioru u męskich przedstawicieli są tzw. chinosy. Nie dotyczy to jedynie starszych przedstawicieli, ale także tych młodszych. Co to są chinosy Te bardzo popularne spodnie zawdzięczają to swojemu pół formalnemu kroju. Pasują do każdej okazji oraz sprawiają, że mężczyźni wyglądają w nich elegancko. Są to uniwersalne bawełniane spodnie zwane też czasami khaki, od koloru. W połowie 19 wieku były używane przez żołnierzy. Pierwotnie były białe, ale w celu lepszego maskowania zamalowano je na kolor podobny do piasku i nazwano khaki. Nazwa ta wzięła się z czasu wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Właśnie w niej amerykańscy żołnierze nosili takie bawełniane spodnie wyprodukowane w Chinach. Tym sposobem zamiennie używa się tam określeń khaki oraz chino. W Polsce nazywa się je po prostu chinosy albo spodnie bawełniane.

Jak chinosy dotarły do użytku codziennego?

Ponieważ w okresie wojen były to ulubione spodnie żołnierzy, po wojnie można było ich często w nich zobaczyć. Projektanci zauważyli swoją szansę i zaczęli je produkować masowo także do użytku zwykłych ludzi, co było strzałem w dziesiątkę. Kiedy ludzie zastanawiali się co to znaczy spodnie chinosy, powoli zaczęły one zalewać ludzi z elitarnych grup. Stały się one nawet obowiązkowym strojem na uczelniach. Mimo, że w tym samym czasie istniały jeansy, były one zabronione jako spodnie dla niższej klasy. Z czasem wyszły z uczelnianych sal do zwykłych ludzi i były coraz bardziej ulepszane.

Jakie spodnie chinosy można wyróżnić?

  1. Regular – szerokość nogawek jest w nich zwężana proporcjonalnie. Są bardzo wygodne i nie obcierają w żaden sposób. Najlepsze są dla mężczyzn o mocniejszej budowie ciała. Osoby szczupłe powinny darować sobie ich noszenie, gdyż będą na nich po prostu za luźne. Najczęściej są wybierane przez panów Powyżej 30 lat, lub takich, którzy nie mieszczą się w typie slim.
  2. Slim – to drugi typ spodni przeznaczony dla mężczyzn o szczupłych nogach. Wyglądają podobnie jak typ powyższy, tylko że są przeznaczone dla innych sylwetek.

Jakieś dodatki?

Najlepsze w tym typie spodni jest to, że pasują do wszystkiego. Wygląda się w nich elegancko zarówno w koszuli jak i w zwykłej bawełnianej bluzce. Najlepsze buty to mokasyny lub półbuty. Czasami w ogłoszeniach o pracę jest informacja, że nie jest wymagany formalny strój. W takich sytuacjach oczekiwanym strojem są właśnie tego rodzaju spodnie. Najlepsze są stonowane odcienie i takie głównie są produkowane.

Czy istnieją chinosy dla kobiet?

Ponieważ spodnie te łączą wygodę i funkcjonalność, oczywiście zaczęły być produkowane także dla płci pięknej. Ich zaletą jest to że doskonale prezentują się na każdej kobiecej nodze, zarówno w szpilkach jak i w butach sportowych. Można w nich wyglądać zarówno kobieco jak i męsko, wszystko zależy od dobrania reszty stroju. Piękny kobiecy wygląd można uzyskać łącząc je z bluzką z falbankami włożoną w spodnie, a do tego delikatne sandały. Bardziej nonszalancki wygląd można osiągnąć przez dodanie t-shirt i kurtkę ramoneskę.

W celu zaprezentowania się bardziej jako mężczyzna, do chinosów wystarczy dobrać koszulę i eleganckie buty najlepiej ze szpilcem. Włosy wystarczy związać w koński ogon i zamiast torebki poruszać się z aktówką. Mimo, że w męskim świecie jest to czołowy styl ubioru, w kobiecym nie uzyskał aż tak dużej popularności. Nawet, jeśli wiele kobiet uznaje je za warte posiadania. Podobno najlepszy okres na noszenie ich to lato oraz wczesna wiosna. Każda kobieta wie, jak ważne w ubiorze są dodatki, a z tym rodzajem spodni naprawdę można zaszaleć. Pasuje zarówno delikatna biżuteria jak i bardziej kolorowa.


0 Komentarzy

Leave a Reply