Odpowiednio dobrany i właściwie skrojony garnitur, to wizytówka prawdziwego mężczyzny. Nosząc garnitur, mężczyzna znacznie zyskuje na wizerunku. Odnosi się wrażenie, że staje się bardziej stateczny, kompetentny, godny zaufania. Można przyjąć, że garnitur jest synonimem elegancji, gdyż jest podstawowym męskim strojem na wszystkich ważnych uroczystościach. Często, jest również głównym strojem codziennym, ze względu na charakter wykonywanego zawodu. Wychodząc naprzeciw wszystkim potrzebom, producenci oferują coraz to nowsze trendy w krojach i kolorystyce. Dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, świetnie prezentujących się na szczupłych, wysokich modelach. Ale co w przypadku, gdy mężczyzna nie ma już trzydziestu lat, a obecna talia nie wygląda już jak dawniej? Jak powinny wyglądać idealne garnitury męskie dla starszych panów?

Właściwy rozmiar garnituru to podstawa

Niezależnie od trendów, rozmiar garnituru ma kluczowe znaczenie. Nawet najmodniejszy, wykonany z ekskluzywnych, szlachetnych tkanin garnitur, będzie źle prezentował się na sylwetce mężczyzny, jeżeli rozmiar nie będzie właściwy. Jest kilka podstawowych zasad, na które szczególnie należy zwrócić uwagę podczas zakupu garnituru.

  • Marynarka nie powinna falować się na plecach. Należy zwrócić uwagę czy gładko opiera się na ramionach oraz czy klapki nie odstają zbytnio od klatki piersiowej. Przyjmuje się, że powinno pozostać około 2 cm luzu.
  • Długość rękawa marynarki na wyprostowanej ręce, powinna być krótsza o około 1 cm od długości mankietu koszuli.
  • Prawidłowa długość spodni to taka, kiedy nogawka swobodnie opiera się na bucie, nie tworząc zbędnych załamań.Garnitur we właściwym rozmiarze, świetnie modeluje sylwetkę. Dostępne są fasony taliowane typu slim, bądź też o wykroju klasycznym. Dla panów w starszym wieku, którzy dość często posiadają nieco wystający brzuszek, polecane są klasyczne garnitury z kamizelką, ze spodniami o prostej nogawce. Tego typu garnitur wspaniale modeluje sylwetkę, zakrywając ewentualne mankamenty figury. Ze spodni o zwężanych nogawkach, raczej rezygnujemy.
    Starsi panowie o szczupłej, smukłej sylwetce śmiało decydować się mogą na fason typu slim, które ładnie podkreśli talię.

Tkaniny oraz kolorystyka garniturów dla starszych panów

Garnitur dla pana po 50-tym roku życia, to zazwyczaj taki, który elegancko podkreśla jego dojrzałość i stateczność. Obecne trendy sprzyjają panom właśnie na takim etapie życia. Modne są garnitury gładkie lub z delikatnym deseniem, w odcieniach granatu, grafitu. Tego typu garnitur ma charakter bardzo uniwersalny. Świetnie sprawdzi się podczas ważnych uroczystości rodzinnych, jak i na co dzień do pracy. Dla panów w starszym wieku, nie polecane są raczej, również bardzo modne, odważne garnitury z kraciastym wzorem. Jednak w przypadku nieco większych rozmiarów, dobrze jest zwrócić uwagę na garnitury z pionowym prążkiem. Tego typu zwór wydłuży i wyszczupli optycznie figurę.

Kupując garnitur, należałoby przyjrzeć się dokładnie tkaninie z jakiej został wykonany. Niestety, nie każdy jest fachowcem w tej dziedzinie. W związku z tym dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy garnitur ma tendencję do gniecenia się, z jak grubej tkaniny został wykonany oraz jaka jest zawartość wełny w składzie. Garnitury oznaczone zostały parametrem skrętności tkaniny, który to parametr określa jej szlachetność. Te codzienne, do pracy, powinny posiadać parametr super „s” pomiędzy 110 a 130. Natomiast garnitur na szczególne okazje, odświętny posiada parametr od 140’s. Gwarantuje to delikatny połysk tkaniny oraz delikatny, jedwabisty dotyk.

Garnitur dla seniora, tak jak i dla pozostałych panów, przede wszystkim powinien być wygodny, nie krępować ruchów. Moda nieustannie ulega zmianom, jednak klasyczna elegancja jest ponadczasowa i zawsze świetnie się sprawdza, szczególnie w przypadku starszych panów.


0 Komentarzy

Leave a Reply