Nie trzeba być fascynatem mody, aby wiedzieć, że męska moda zmieniła się diametralnie na przestrzeni wieków. Miliony lat temu pierwszy człowiek ubierał nie zważając na materiał, krój czy rozmiar. Natomiast obecnie w modzie męskiej ogromne znaczenie ma każdy najmniejszy szczegół. Zatem co zmieniało się na przestrzeni lat w modzie męskiej? Historia mody męskiej

Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej.

Moda pierwszych cywilizacji.

Powszechnie wiadomym jest, iż pierwszy człowiek nie nosił zbyt wyszukanej odzieży, bowiem wówczas wystarczające były spódniczki wykonane z trawy lub innych roślin. W późniejszym okresie wykorzystywano skóry zwierząt do ochrony przed zimnem, natomiast w dalszym ciągu trendem były spódniczki z trawy.

Historia mody męskiej – moda w epoce starożytnej.

Starożytni Egipcjanie, Grecy bądź Rzymianie przykładali już większą wagę do swojego wyglądu, w tym do ubioru. Wykorzystywali materiały, które zszywali ze sobą, wykonując prymitywne sukienki bądź spódnice. Moda męska opierała się wówczas na tunikach i togach, które zbierano w odpowiednich miejscach i spinano tworząc różne modele. Powstające udrapowania nadawały tunikom i togom elegancji.

Spodnie w modzie barbarzyńskiej

Pierwszymi mężczyznami, którzy zapoczątkowali modę na noszenie spodni byli barbarzyńcy zamieszkujący północną część świata. Miały one inną formę niż obecne spodnie, ponieważ były zszyte tylko do około połowy całej długości. Spodnie stosowane przez barbarzyńców miały na celu zapobiegać otarciom wewnętrznej części ud podczas jazdy konnej, zatem miały one wymiar praktyczny. Nie wyparły one jednak tunik, które zaczynały przyjmować nowe formy. Tuniki, noszone wraz ze spodniami, były dłuższe bądź krótsze, z długim rękawem, często z naszytym haftem.

Transformacja spodni w okresie średniowiecza

W okresie średniowiecza moda na noszenie spodni przywędrowała do Europy. Wówczas spodnie miały już dwie osobne nogawki, natomiast nie miały otworów u dołu nogawek. Miały one formę obecnych rajstop bądź pończoch i nosiły miano nogawic. Do tak wykonanych spodni zakładano tunikę, która miała wówczas bardziej dopasowany krój oraz rozcięcia po bokach, które zapinano na ozdobne guziki bądź troczki. Wobec tego ówczesne nogawice były mocno zbliżone do obecnej formy spodni.

Nowoczesność w modzie męskiej

Z upływem XV wieku w modzie męskiej rezygnowano z nogawic, bufiastych koszul, ozdobnych kołnierzy, pierzastych kapeluszy czy ozdobnych tunik. Szaty wierzchnie u tuniki ulegały transformacji w swego rodzaju palta i marynarki. Mężczyźni przestawali nosić tuniki na rzecz kamizelek i koszul.

Moda powojenna wprowadziła znaczącą rewolucję w modzie męskiej, bowiem trendem stały się płócienne płaszcze, marynarki oraz zegarki nadgarstkowe. W późniejszym okresie mężczyźni zaczęli nosić dżinsy, skórzane kurtki czy płócienne koszule. Zatem w XX wieku mężczyźni nie wybierali tuniki, togi bądź nogawic. Widoczna jest wobec tego znaczna rewolucja jaka zaszła w męskiej modzie na przestrzeni wieków.