W obecnych czasach bardzo łatwo jest kupić garnitur zarówno markowy jak i zwykły, dobierając go dokładnie do konkretnej sylwetki. Jest to rozwiązanie bardzo popularne a jednocześnie stosunkowo niedrogie, ponieważ szycie na miare garnituru jest bardzo drogie i tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić. Jest to bowiem praca wykonana konkretnie na jedną osobę, dopasowana tak, by leżała idealnie. W tak precyzyjny sposób nie da się kupić gotowego garnituru, choć cena z pewnością będzie mniej atrakcyjna, niż w przypadku gotowego ubrania.

Odpowiednia cena za garnitur szyty na miarę

W obecnym czasie na rynku istnieje bardzo wielu krawców, którzy oferują tego rodzaju usługi. Jak jednak wybrać takie rozwiązanie, żeby i kwota była stosunkowo dobra i rzeczywiście ubranie leżało idealnie? Należy w tym celu przejść kilak etapów:

  • wybór krawca,
  • wybór tkanin,
  • ustalenie kroju,
  • prace dotyczące realizacji.

Wybór krawca jest bardzo istotny, ponieważ od tego zależy, czy rzeczywiście prace będą prowadzone rzetelnie czy stosunkowo najtaniej, ale z gorszym skutkiem. Warto sięgnąć po porady osób, które korzystały z konkretnego zakładu krawieckiego i mają w tym temacie jakąś orientację, czy szycie na miarę w tym konkretnym miejscu, jest rzeczywiście dobre. Może się okazać, iż mamy garnitur uszyty na miarę, jednak nie do końca tak, jak byśmy chcieli. Dobrze jest skorzystać z usług kogoś z polecenia.
Wybór tkaniny jest podstawą, gdyż końcowy element, czyli informacja, ile kosztuje garnitur szyty na miarę, może być wyższy lub niższy w zależności od rodzaju tkaniny.

Rodzaje tkanin na garnitur:

  • Bawełna – to najbardziej popularny materiał, mający swoje zalety. Jest przede wszystkim lekki, przewiewny oraz wygodny, ponieważ niejako dopasowuje się do kształtu sylwetki.
  • Wełna – z tego materiału z reguły są dość drogie garnitury, głównie dzięki temu, że się nie gniecie i jest materiałem naturalnym. Właśnie z tego powodu, czyli braku zagnieceń, jest wyjątkowo ceniona w przypadku garniturów wysokiej jakości.
  • Kaszmir – jest materiałem cieszącym się ogromna popularnością, z tego powodu, że garnitur z niego jest bardzo mięciutki i wygodny.
  • Tweed – to materiał bardzo gruby, skierowany dla garniturów zimowych.
  • Bartea – bardzo mało znana tkanina, wykorzystywana niezwykle rzadko. Przeznaczona jest przede wszystkim do szycia fraków oraz rzadko obecnie spotykanych smokingów.

Szycie na miare wymaga ustalenia kroju

Od tego zależy, czy uszycie garnituru będzie trudne czy łatwe. Zależy także długość samych prac, które realnie przekładają się na koszt garnituru szytego na miarę. Po ustaleniu materiały oraz kroju, następuje przygotowanie oraz szycie, Przygotowanie jest niczym innym, jak zdjęciem miary z osoby na którą garnitur ma być uszyty. Oczywiście ustalona cena jest przed rozpoczęciem szycia, jednak, jeśli w czasie prac będą wchodziły dodatkowe elementy, które podniosą koszt, wówczas w czasie
prac na bieżąco muszą być ustalane. W przypadku dodatkowych kosztów, nim krawiec zdecyduje o dodatkowych elementach, musi uzyskać zgodę osoby zlecającej.

A ile kosztuje garnitur szyty na miare?

W zależności od jakości oraz wykonawcy, koszt takiego garnituru wynosi od 1000 zł do kilku tysięcy. Na cenę gotowego produktu składają się: czas przeznaczony na wykonanie, trudność samego projektu, materiał, jaki jest wybrany do uszycia, oraz marka, jeśli szyty jest garnitur firmowy. Firmowe garnitury będą kosztowały około kilku tysięcy. Zwykle garnitury szyte na miarę są przeznaczone do ślubu, często osoby na wysokich stanowiskach zlecają uszycie tego rodzaju ubioru. W przypadku ślubu, wybierane są materiały tańsze, które przez ten wyjątkowy dzień, mają leżeć na konkretnej osobie idealnie. Około 1000 do 1500 zł będzie kosztował materiał tani i stosunkowo proste wykonanie.


0 Komentarzy

Leave a Reply