Wielu z nas zastanawia się nad tym „Ile kosztuje uszycie garnituru?” i co najistotniejsze odpowiedź nie jest wybitnie trudną. Mowa tu konkretnie o tym, że najpierw krawiec musi zebrać te interesujące go wymiary. Następnie musimy wybrać z jakiej tkaniny zostanie wykonany garnitur. Jednym słowem musimy wybrać, czy będzie to tkanina syntetyczna, czy też naturalna. Każda z nich to rzecz jasna inna cena, choć na koszt wpływ ma też i ten krój garnituru, bo bardziej skomplikowany projekt oznacza dłuższą pracę. Dodatkowo trzeba też pamiętać o tym, że krawiec działający w mniejszym mieście płaci mniej za lokal, w którym działa. Dlatego w miastach średnich i w tych małych wykonanie garnituru na miarę kosztuje znacznie mniej niż w sporych. W Polsce istotnym czynnikiem są też podatki, a konkretniej to, że składki emerytalne i zdrowotne są opodatkowanymi, a to opodatkowanie co roku nieco wzrasta. Nie zawsze skutkuje to wzrostem cen, jeśli chodzi o usługi krawieckie, ale zazwyczaj raz na te trzy lata trzeba je podnieść, po to by zarobki pozostały na tym zadowalającym poziomie względem kosztów, które ponosi krawiec.

Reputacja

Wykonanie garnituru na miarę u krawca, który ma tę imponującą reputację musi kosztować, bo perfekcjonista, który nad każdą marynarką siedzi nieco dłużej, po to by nie popełnić choćby najmniejszego błędu zazwyczaj się ceni i to dość wyraźnie. Kluczowe znaczenie ma też i to, że na jednego perfekcjonistę przypada wielu ludzi szyjących w pośpiechu. Oni popełniają te minimalne błędy, ale też i wykonują więcej ubrań w skali miesiąca.

Ile kosztuje uszycie garnituru – marża

Perfekcjoniści wykonujący garnitur na miarę i to z tych tkanin wysokiej klasy mają też nieco inne podejście do własnej marży, czyli wiedzą ile kosztowały ich te tkaniny i inne drobiazgi. Wiedzą także jak długo pracowali nad konkretnym garniturem. Maja też i poczucie co do tego, że ktoś inny w okolicy nie wykonał by tej pracy aż tak dobrze. Dlatego też chcą dość wysokiej ceny za własne usługi i zazwyczaj dostają cenę, którą to wcześniej ustalili z klientem.

Trudny klient

Nie da się też ukryć tego, że jakaś część osób zlecająca wykonanie garnituru na miarę to osoby trudne. Mowa tu konkretnie o tym, że zlecą wykonanie garnituru, ale w dniu odbioru raczej szukają drobnych wad marynarki, spodni od garnituru lub kamizelki. Jednym słowem te konkretne osoby liczą na wysoki perfekcjonizm, ale wad i tak szukają, po to by nieco zbić cenę. Kluczowe znaczenie ma tu rzecz jasna to, że klient ze średnio zasobnym portfelem raczej tak nie postąpi, ale bogatszy będzie starać się nawet o niewielki upust.