W garderobie każdego mężczyzny powinny znajdować się dobre jakościowo i dopasowane do sylwetki koszule. Do garnituru, do chodzenia na co dzień, koszula męska jest podstawą, jeśli chce on wyglądać elegancko i z klasą. Kupno odpowiedniej koszuli to dopiero początek. Jeśli chcemy, by zawsze się na nas dobrze prezentowała, musimy o nią odpowiednio dbać. Jest to taki element w szafie, który łatwo zniszczyć i zdeformować, zwłaszcza jeśli uszyto ją z delikatnej tkaniny. Zmechacenia, zagniecenia lub przebarwienia to częste problemy, które pojawiają się na źle wypranych i przechowywanych koszulach i potrafią zniechęcić nas do tego elementu stroju. Jeśli więc chcemy, by koszule, na które wydajemy często niemałe kwoty, posłużyły nam przez kilka lat, powinniśmy dowiedzieć się jak je prać, prasować i przechowywać.

Jak wyprać koszulę męską?

Pralka automatyczna to urządzenie, które zrewolucjonizowało nasze życie. Obecnie ciężko znaleźć gospodarstwo domowe, które nie miałoby pralki. Posiada ona jednak jedną, główną wadę. Ubrania prane w pralce niszczą się o wiele szybciej, niż te prane ręcznie. Aby temu zapobiec powinno się przestrzegać zasad i stosować środki ochronne. Zwłaszcza w przypadku delikatnych i naturalnych tkanin, z których zazwyczaj są wykonane nasze koszule. Pranie koszul męskich w pralce nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością nie jednemu z nas zdarzyło się wyciągnąć z prania zmechaconą koszulę. Podstawową zasadą, której zawsze powinno się przestrzegać, jest postępowanie z koszulą zgodnie z zaleceniami producenta. Czytajmy uważnie metki dołączone do koszuli, jeśli jakieś symbole są dla nas nie jasne, możemy spytać w sklepie lub sprawdzić w Internecie, co one oznaczają. Pamiętajmy, by nigdy nie prać i nie prasować koszul w temperaturze większej, niż podał producent. Oprócz tego, że przyczynimy się do jej zniszczenia, to dodatkowo jest to podstawa do odrzucenia naszej reklamacji. Zobaczmy co jeszcze możemy zrobić, by ochronić ten podstawowy element naszej garderoby.

Pranie koszul i ich dalsza pielęgnacja

Nasze rozważania na temat tego, jak prać męskie koszule, powinniśmy zacząć od pytania: jak często? Mogłoby się wydawać, że im rzadziej tym lepiej. Jest to prawda, dlatego powinniśmy mieć przynajmniej kilka sztuk koszul, które nosimy wymiennie. Będziemy je rzadziej nosić i prać, dzięki czemu dłużej nam posłużą. Jednak po każdym założeniu, koszula powinna trafić do pralki. Jeśli nie usuniemy od razu zabrudzeń, każde kolejne założenie je pogłębi i sprawi, że staną się one niemożliwe do usunięcia. W pierwszej kolejności należy ustalić temperaturę prania, którą znajdziemy na metce. Stosujmy również odpowiednie środki do prania, płyny do tkanin delikatnych i dopasowane do koloru koszuli. Płyn do czarnych ubrań zapobiegnie blaknięciu i pogłębi kolor, płyn do białych tkanin sprawi, że koszula nie będzie żółknąć i szarzeć. Koszule powinno się zawsze prać tak, by w bębnie nie było zbyt ciasno. Będzie to powodować otarcia i zagniecenia tkaniny. Zamiast upychać koszule z innymi ubraniami w jednym praniu, wypierzmy je osobno, by w bębnie była zachowana odpowiednia przestrzeń. Możemy również zakupić specjalne worki do prania, które zapobiegają otarciom o wnętrze bębna i metalowe elementy innych ubrań. Pamiętajmy jednak, by były one odpowiednio duże. Jeśli posiadamy program prania ręcznego lub do tkanin delikatnych, to możemy go zastosować do prania koszul. Po praniu przychodzi czas na suszenie. Zazwyczaj nie można tego robić w suszarce bębnowej. Koszulę należy powiesić na wieszaku, a w momencie, gdy jest jeszcze trochę wilgotna, można ją wyprasować. Oczywiście stosując się do zaleceń producenta i ustawiając odpowiednią temperaturę.


1 Komentarz

Dariusz · 4 maja 2020 o 09:29

jak prać koszule na spinki do mankietów? można je prać? odpowiedź proszę na maila: dszymacha04@gmail.com

Leave a Reply