Mężczyzna w niewyprasowanych ubraniach nie budzi zaufania, jest oceniany jako brzydszy, mniej kompetentny. Ludzie zawsze oceniają innych po wyglądzie, dobrze ubranym, zadbanym ludziom nadają pozytywne cechy, zaś nie ogolony mężczyzna w wytartych dżinsach i wygniecionej koszuli nigdy nie zostanie uznany za kompetentnego. Wielu chłopców nie lubi korzystać z żelazka, co jak widać wpływa negatywnie na ich odbiór przez inne osoby. Często można usłyszeć w takiej sytuacji „żona/matka mi nie wyprasowała”, co sprawia że w oczach innych stają się ludźmi którzy nie potrafią zadbać o siebie, a więc nie można polecić im do wykonania ważnych zadań. Wpływa więc to negatywnie także na wykonywanie obowiązków.

Prasowanie koszul męskich

Dominującym elementem eleganckiego mężczyzny są koszule. Inne części garderoby stosunkowo łatwo się prasuje, ale to właśnie ten element jest pierwszy oceniany. Pierwszą rzeczą o jakiej należy pamiętać, jest, aby zawsze robić to na czystych ubraniach. Wysoka temperatura od żelazka może sprawić że brud zostanie utrwalony i będzie stałym elementem stroju. Pierwszym krokiem jak prasować koszulę jest rozpięcie guzików i wyciągnięcie fiszbiny z kołnierzyka. Następnie przygotowujemy żelazko, jeśli jest parowe, to nalewamy wodę, a następnie nastawiamy na odpowiednią temperaturę, najczęściej jest to moduł dla bawełny.

Jak wyprasować koszulę męską krok po kroku?

  1. Pierwszym miejscem które należy wyprasować jest kołnierzyk. Należy to zrobić z obu stron, czyli najpierw zajmujemy się wewnętrzną stroną ubrania, a następnie tą zewnętrzną która jest pokazywana światu.
  2. W celu wyprasowania okolic barków, naciągamy koszulę na koniec deski do prasowania. Tym sposobem naprawdę można idealnie wyprasować to miejsce. Zaczynamy od jednej strony i przechodzimy do następnej. Wystarczy w tym wypadku wyprasować tylko tą zewnętrzną stronę.
  3. Rękawy. Układamy je na płasko i zaczynamy od wewnętrznej strony mankietów. Omijamy guziki i powtarzamy na stronie zewnętrznej. Przy rozłożeniu rękawów bardzo ważne jest robienie tego tak, aby nie było żadnych fałdów. Tego elementu stroju nie prasujemy całkowicie. Wjeżdżamy żelazkiem na środkową część rękawa, pomijając kant. Zaprasowanie tej części wygląda nie elegancko, więc jeśli ktoś ma z tym problem zawsze może ułożyć go tak, aby zwisał z deski. W tym przypadku przewracamy koszulę razem z rękawem na drugą stronę i powtarzamy prasowanie.
  4. Kontynuujemy rękaw. Odwracamy go w taki sposób, aby niezaprasowany kant znalazł się po środku. Wystarczy już po prostu przejechać po nim żelazkiem, aby był doskonale wyprasowany.
  5. Środek koszuli. Zaczynamy od naciągnięcia go na prostokątny koniec deski do prasowania. Osoby praworęczne zaczynają od lewej strony ubrania, zaś leworęczne od prawej. Następnie prasujemy plecy, a na koniec drugi bok. Najwięcej uwagi należy poświęcić frontowej części, gdyż to ona pierwsza przykuwa wzrok. Omijamy wszystkie fałdy, oraz guziki, ale nie pomijamy przestrzeni między nimi. Jeśli przednia część zostanie dobrze wyprasowana koszula dużo dłużej będzie wyglądała świeżo.

To już wszystko w kwestii tego, jak wyprasować koszulę. Teraz można powiesić ją aby wyschła. Przy wieszaniu najlepiej zapiąć 2 najwyższe guziki, aby dalej ładnie się prezentowała. Największą przeszkodą w tej codziennej czynności może być zbyt ciasna deska, oraz zbyt krótki kabel od żelazka. Są to elementy które nie uniemożliwią wykonanie zadania, ale sprawią że zajmie ono więcej czasu. Dlatego zwłaszcza jeśli ma się pracę biurową, najlepiej jest zakupić sobie porządny sprzęt, oraz o niego dbać. Jeśli metalowa strona żelazka zardzewieje, należy ją oczyścić, a na pewno nie wykorzystywać. Jednym ze sposobów jest nagrzanie żelazka, nie na tyle aby się poparzyć, oraz przetarcie go szmatką z octem. Jeśli to nie wystarczy, najlepiej dodać jeszcze sody oczyszczonej.


3 Komentarze

Adrian Jakubiak · 10 września 2018 o 11:49

Do prasowania koszuli trzeba sporej wprawy, ale na szczęście już do niej doszedłem, prasowanie koszulki tylko na początku wydaje się być straszne, potem idzie już z górki. Poza tym trzeba wspomnieć o tym, że duże znaczenie ma tutaj także dobre żelazko 🙂

Kamila · 1 października 2018 o 14:17

Ja zawsze mam problemy z prasowaniem. Co już wyprasuję to muszę zagiąć kolejnym ruchem 🙂

ogrodnikdamian9 · 10 listopada 2018 o 18:24

Mnie zawsze sprawdza się prasowanie koszuli lekko wilgotnej, wyjętej od razu po praniu. Polecam sprawdzić

Leave a Reply