Na rynku możemy spotkać wiele fasonów spodni, przeznaczonych zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy mamy ogromny problem z określeniem czy dany fason jest przeznaczony dla płci męskiej czy żeńskiej. Jednak istnieje między nimi wiele różnic. Jak odróżnić spodnie męskie od damskich i czy jest to wykonalne dla ludzi niepracujących w branży modowej?

Jak rozpoznać spodnie męskie

Męskie fasony spodni z pozoru mogą wyglądać bardzo podobnie do tych, przeznaczonych dla kobiet. Jednak tak jak w przypadku innych części garderoby są między nimi różnice, których większość ludzi niestety nie zauważa.
W przypadku najbardziej popularniejszych spodni jakimi są jeansy rozróżnienie na damskie i męskie nie powinno stanowić bardzo dużego problemu. Większość z tych przeznaczonych dla mężczyzn sprawiają wrażenie luźniejszych. Ponadto na rynku modowym coraz częściej spotyka się tzw. „workowate” jeansy. One z pewnością należą do męskiego fasonu.

Kolejną z zasadą która pozwala rozróżnić spodnie męskie od damskich jest umiejscowienie tzw. „rozporka”. W przypadku spodni przeznaczonych dla płci męskiej zostaje on umieszczony po prawej stronie. Niestety ta zasada sprawdza się głównie w przypadku spodni eleganckim. Projektanci coraz częściej tworzą uniwersalne jeansy, w których często ta zasada nie obowiązuje. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie rozmiary spodni. Męskie fasonu szyte są w określonym przedziale rozmiarowym. Niezwykle ważnym aspektem, który pozwala odróżnić spodnie damskie od męskich są kieszenie. Fasony męskie charakteryzują duże, praktyczne kieszenie.

Jak rozpoznać spodnie damskie

W przeciwieństwie do męskiego fasonu, spodnie przeznaczone dla kobiet szyte są w taki sposób aby podkreślały kształty płci pięknej. Dlatego też aby rozróżnić spodnie damskie od męskich należy przyjrzeć się ich krojowi. Kolejnym przykładem różnicy między fasonami damskimi i męskimi jest ich materiał. W przypadku spodni przeznaczonych dla kobiet stosuje się niewielką domieszkę materiału syntetycznego . To właśnie ten proces powoduje zaskakujący efekt dopasowania, który tak uwielbia płeć piękna. W przypadku eleganckich fasonów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmieszczenie rozporka. W damskich krojach rozporek zostaje wszyscy po lewej stronie. dych spodni są odpowiednie kieszenie. W przypadku kobiet stawia się na elegancje i wizualny efekt. Dlatego też projektanci decydują się na małe kieszenie, które może i nie są praktyczne ale cieszą oczy.

Jak rozróżnić fasony męskie i damskie – dodatkowe aspekty

Istnieje jeszcze kilka bardzo ważnych elementów, które pozwalają nam odróżnić spodnie męskie od damskich. W przypadku spodni damskich możemy zauważyć:

  • brokat
  • guziki
  • i wiele innych błyszczących dodatków

Jeżeli zaś chodzi o spodnie męskie można zauważyć:

  • brak zdobień
  • luźniejszy fason
  • niższy fason
  • bardzo często dodawany jest pasek

W dzisiejszych czasach bardzo trudno rozróżnić męskie spodnie od damskich. Coraz więcej marek decyduje się na fason unisex, który czasami miesza nam w głowach. Jednak aby uniknąć pomyłki warto zastosować kilka prostych zasad, dzięki którym będziemy mieć pewność, ze zakupiony przez nas towar jest przeznaczony dla określonej płci. Te zasady stosowały nasze babcie i matki. pomimo rozwoju mody nie wszystkie z nich przestały obowiazywać. Rozporek, zdobienia, materiał to najważniejsze z nich. Pozwalają już na wstępie określić czy fason jest damski czy męski. Zdarza się, ze kobiety przypadkowo kupują męskie spodnie, a mężczyźni te, przeznaczone dla płci męskiej. Żyjemy w czasach, gdzie pomyłkowe założenie danych spodni nie jest passe, jednak warto uniknąć takich sytuacji poprzez ich dokładną obserwację.


1 Komentarz

Marchino · 24 sierpnia 2020 o 22:28

Zdarza się, że mężczyźni przypadkowo kupują spodnie dla płci męskiej XD
Ja tam celowo takie kupuje i staram się unikać kroju damskiego!

Leave a Reply