Granatowy garnitur to podstawa męskiej garderoby. Nie jest tak zobowiązujący jak ten czarny, ale sprawdzi się niemal na każdą okazję – zarówno tą oficjalną, jak i tą trochę mniej. Z czym jednak najlepiej nosić taki garnitur? Jaka koszula będzie pasowała do niego najlepiej?

Jaka koszula do granatowego garnituru sprawdzi się na formalne okazje?

Granatowy garnitur jest dość uniwersalnym strojem. Sprawdzi się zarówno na wesele czy poważne spotkanie biznesowe, jak i zdecydowanie mniej formalne okazje. Jeśli okazja jest jednak zobowiązująca, to najlepiej po prostu postawić na klasykę i do takiego stroju dobrać prostą, białą koszulę. To sprawdzone, niezwykle eleganckie połączenie, ale daje też spore pole możliwości przy wyborze krawata. Do takiej stylizacji najlepiej wybrać krawat czerwony, fioletowy czy bordowy, ewentualnie również szary. Oczywiście można postawić i na granatowy krawat, najlepiej w odcieniu zbliżonym do samego garnituru. Krawat jednak nie jest jedynym dodatkiem, który można użyć przy takim garniturze. Świetna będzie również mucha.

A jakie są alternatywy dla białej koszuli w najbardziej eleganckich stylizacjach? Można się zdecydować na koszule:

  • szare – tu pasowały będą właściwie wszystkie odcienie tego koloru,
  • różowe – efekt może też być świetny, choć nieco bardziej ekstrawagancki,
  • błękitne – to może być ciekawe połączenie, choć warto starannie dobierać kontrast pomiędzy koszulą a garniturem.

Jak dobrać koszulę do granatowego garnituru na mniej formalne okazje?

Jeśli nie jest to ważna impreza albo ważne spotkanie biznesowe, można pozwolić sobie na nieco swobodniejsze kombinacje. Można postawić nawet na koszulę w kratkę. Sam kolor wzoru nie będzie najistotniejszy. Dosyć ważne jest jednak, by był raczej delikatnie zarysowany. Istotniejsze jest jednak tło. Najlepiej gdy jest ono białe bądź błękitne.

Warto pamiętać także, że dobór krawata do koszuli w kratkę to już modowa wyższa szkoła jazdy. Zwykle bezpiecznym rozwiązaniem są tu jednak gładkie krawaty. Czasem można jednak zaszaleć nieco z kolorami. I postawić na przykład na taki dodatek w kolorze pomarańczowym. Coraz popularniejsze są również krawaty w zabawne wzory. Tu też można eksperymentować, oczywiście o ile okazja jest odpowiednia. Warto to oczywiście robić ze sporym wyczuciem, bo ryzyko modowej wpadki jest tu całkiem spore.

Jaka koszula do garnituru bez krawata?

Elegancki garnitur w głębokim błękicie, ale bez krawata czy muchy – to rozwiązanie mniej zobowiązujące, ale ciągle eleganckie. Będzie świetne na wieczorne wyjście, firmową imprezę, a czasami również do pracy czy na uczelnię. Jakie koszule się tu najlepiej sprawdzi?

Oczywiście zawsze bezpieczna będzie tu biel. Sprawdzą się też różne odcienie szarości i błękitu. Dobry może być także delikatny róż. Jednak przy braku krawata czy też muchy można bardziej poeksperymentować z koszulą w kratkę lub nawet w oryginalne wzory.

Jednak warto też pamiętać, że wcale nie trzeba wybierać koszuli do granatowego garnituru. Jeśli okazja jest odpowiednia, doskonale może wyglądać T-shirt. Trzeba uważać oczywiście jednak, by taka koszulka była wystarczająco elegancka i dobrze dopasowana kolorystycznie. Odważniejsi wybierają często T-shirty w rzucające się w oczy wzory.

Do garnituru można założyć także sweter. Zwykle polecane przez stylistów są swetry szare bądź bordowe. Elementy ciemnoniebieskiego garnituru można też nosić oddzielnie – na przykład z jeansami i odpowiednią koszulką.


1 Komentarz

Eliza · 9 lipca 2019 o 08:38

Ja wychodzę zawsze z założenia, że koszule męskie biznesowe powinny być jednolite. Jeśli więc granatowy garnitur, to i niebieska koszula, co by wszystko było spójne. Myślę, że taka kompozycja będzie wyglądała elegancko i szykownie.

Leave a Reply