Bez względu czy jest się gentlemanem w wytwornym garniturze, czy militarystą w khaki, skórzane półbuty, buty, a nawet domowe kapcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co robić, żeby obuwie skórzane pozostało ładne i wytrzymałe? Jak powinna wyglądać pielęgnacja butów skórzanych? Zastosować się do wskazówek. Oto kilka pewniaków.

Pielęgnacja butów ze skóry – uwaga na rodzaje skóry

Skóra skórze nierówna! Buty mogą być wykonane z różnych rodzajów, dlatego pielęgnacja obuwia skórzanego nie należy do łatwych. Od popularnych licowych o porowatej lub matowej fakturze, po zamszowe lub nubukowe, aż po lakierowane i ekoskóry, pielęgnacja butów skórzanych wymaga odpowiedniego podejścia właściwymi preparatami. Czyszczenie i pastowanie to 2 najprostsze kroki, które mogą przedłużyć żywotność mokasynów albo półbutów o lata. Właśnie w tej kolejności – najpierw czyszczenie, a potem pastowanie, woskowanie lub impregnowanie.

Pielęgnacja obuwia skórzanego – jakie akcesoria warto mieć?

Pielęgnacja butów ze skóry wymaga odpowiedniego wyposażenia. Jako niekonieczny niezbędnik do czyszczenia warto mieć m.in. szmatkę – z mikrofibry lub zwykłą bawełnianą – pastę, mydło do skóry, wosk, impregnat, zestaw szczotek, pędzel, czyścik, gumkę. Oczywiście, jeśli nie posiada się butów zamszowych lub nubukowych, niepotrzebna będzie specjalna gumka. Ponadto niektóre czynności jak woskowanie czy impregnacja są opcjonalne, jednakże dzięki nim pielęgnacja obuwia skórzanego może przynieść lepsze efekty.

Czyszczenie to podstawowa pielęgnacja butów ze skóry. To pierwszy i najpewniej najważniejszy krok w pielęgnacji butów jest prosty: trzeba utrzymywać je w czystości. Ale w zależności od rodzaju skóry, z której wykonane są buty, metoda się zmienia. Niezależnie od skóry, należy się upewnić, że jest wolna od kurzu i brudu, czyszcząc ją miękką szczoteczką. Jeśli skóra ma wykończenie, można użyć mydła i wilgotnej szmatki, aby wyczyścić powierzchnię buta. Lepiej unikać gąbki, bo nie poradzi sobie z trudno dostępnymi miejscami, a przyciskanie jej będzie dodatkowo moczyć skórę.

Jeśli skóra jest niewykończona, można użyć mydła (do skór). Pianę wciera się w buty, pamiętając o wytarciu nadmiaru. Jeśli buty są poplamione wodą lub solą, dodać mieszankę dwóch części wody do jednego octu i nałożyć na zaplamione obszary, wycierając, aż plamy znikną. Suche buty można już zaimpregnować, wcierając w nie pastę lub wosk. Jeszcze tylko polerowanie i voilà, jak mawiają Francuzi.

Jak prawidłowo czyścić zamsz i nubuk?

Para zamszowych butów to obuwie specjalnej troski, jakby to ujął Austin Powers. Szczególnie na niebezpieczeństwo narażone są w zimie, gdy pojawiają śnieg, błoto oraz wysypywana na ulice sól. Pielęgnacja butów ze skóry zamszowej najpewniej byłaby najlepsza, gdyby nie nosić tego typu obuwie w „te” dni, ale dla chcącego nic trudnego.

Brud usuwa się miękką gumową szczotką lub gumką do zamszu, co pozwoli tylko pocierać zamszową skórę, nie uszkadzając jego struktury. Jeśli zabrudzenie jest naprawdę trwałe, jednym ze sposobów jest użycie pary np. z gotującego się czajnika, delikatnie pocierając szczotką przed przetarciem chłonną ściereczką. Po wyczyszczeniu i wyschnięciu można zaimpregnować zamszowe buty, najlepiej sprayem.

Pielęgnacja obuwia skórzanego z zamszu jest szczególnie trudna w przypadku tłustych plam. Lepiej unikać noszenia butów z meszkiem w miejscach, w których mogą zostać zabrudzone w taki sposób. Jeśli jednak to się zdarzy, należy osuszyć plamę ręcznikiem papierowym, nałożyć odrobinę proszku do pieczenia lub talku na plamę, a następnego plamę delikatnie wyszczotkować.

Pielęgnacja obuwia skórzanego z nubuku i ekoskóry

Buty nubukowe czyści się i pielęgnuje podobnie jak zamszowe. Natomiast w przypadku butów ze skóry syntetycznej, czyli ekoskóry należy zwrócić uwagę na fakturę. Ekoskóra może przypominać wyglądem skórę naturalną, nubukową lub zamszową. Bardziej gładkie i błyszczące powierzchnie można czyścić gąbką zwilżoną wodą. Pielęgnacja butów ze skóry sztucznej nie wymaga pastowania jak skóry naturalne, ale do impregnacji można użyć sprayu lub kremu. W przypadku bardziej kosmatych nawierzchni lepiej jest użyć bardziej delikatnych szczotek, żeby nie uszkodzić struktury i charakterystycznego meszku.

Kategorie: Buty męskie