Kiedy założyć koszulę ze spinkami? – takie pytanie od czasu do czasu zadaje sobie chyba każdy elegancki mężczyzna. Niektórzy są przekonani na przykład, że spinki są zarezerwowane tylko na te najbardziej formalne uroczystości. Ale czy tak jest naprawdę? Czy można przyjść z koszulą na spinki do biura lub na nieformalne spotkanie?

Kiedy koszula na spinki? Nie tylko na specjalne okazje

Koszula na spinki jest zarezerwowana tylko na wyjątkowe okazje, na przykład śluby czy eleganckie bankiety – takie przekonanie wciąż pokutuje w Polsce. Faktycznie, eleganckie spinki sprawią, że mężczyzna będzie wyglądał bardzo dostojnie. Spinki świetnie pasują zresztą nie tylko do garnituru, ale także do smokingu do do fraka. Jednak w wielu krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, spinki się nosi również na co dzień. I w Polsce zresztą ten trend zaczyna być coraz bardziej widoczny. Kiedy więc można bez obaw koszule ze spinkami – oczywiście poza ważnymi uroczystościami?

  • Do codziennych garniturów. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckiej stylizacji biurowej, spinki mogą się okazać świetnym rozwiązaniem. Garnitur z tymi niewielkimi dodatkami wygląda po prostu szykowniej niż ten ze zwykłą koszulą i krawatem. Można zatem nosić spinki co tydzień do biura, ale dobrym pomysłem będzie też wybranie ich na jakiś ważny dzień w pracy – rozmowę z szefem, istotne spotkanie z klientem czy też prezentację wyników.
  • Na swobodniejsze wyjścia, niekoniecznie do krawata. Kolejny popularny mit wokół spinek jest taki, że pasują tylko do garnituru z muszką bądź krawatem. Tymczasem spinki mogą być też świetne do swobodniejszych stylizacji. Na luźniejsze okazję można wybrać na przykład coraz popularniejsze spinki z motywami z popkultury – ze znanych filmów czy seriali.

Czy można założyć koszulę na spinki, nie mając spinek?

Koszule na spinki rozróżniamy przede wszystkim ze względu na mankiety. Podstawowe odmiany to:

  • Mankiet pojedynczy
  • Mankiet podwójny

Obecnie zdecydowanie częściej spotykana jest ta druga odmiana. Koszula z podwójnymi mankietami uchodzi za bardziej elegancki. Czy jednak można założyć specjalną koszulę do spinek, ale nie ozdabiając jej tymi dodatkami? Uznawane jest to za modowe faux pas. Więc przy takiej stylizacji niezbędne będą dobrze dobrane spinki.

Jak nosić spinki? Warto uważać na kolory

Spinki mogą być świetnym dodatkiem dla eleganckiego mężczyzny – są jednocześnie szykowne, ale i dyskretne. Trzeba jednak je starannie dobrać. Najlepiej, jeśli spinki są dopasowane do innych męskich dodatków, a więc do paska, butów, zegarka czy krawata.

Spinki powinny się jednak komponować również z koszulą oraz z garniturem, frakiem bądź smokingiem. Panuje tu kilka zasad. Do ubrań w ciepłych odcieniach dobre będą na przykład złote spinki. Do odcieni zimnych czy też neutralnych lepsze będą jednak srebrne spinki. Najlepiej, gdy spinki nieco odstają spod rękawa. Jeśli dobieramy dodatki na ślub czy ważny bankiet, to warto zadbać, by spinki w jakiś sposób nawiązywały lub komponowały się z biżuterią partnerki.

Spinki do koszul mogą być nieco ekstrawaganckie, mogą być również nieco żartobliwe. Ważne jest jednak, żeby za bardzo nie rzucały się w oczy z oddali i nie świeciły za bardzo. Jeśli nasza stylizacja jest raczej klasyczna i stonowana, powinniśmy sobie też darować wymyślne i bardzo bogato zdobione dodatki.


0 Komentarzy

Leave a Reply