Każdy człowiek w dzisiejszym społeczeństwie pragnie wyglądać dobrze. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Niestety z długo używanymi rzeczami jest jeden problem – często się mechacą. Jest wiele sposobów na pozbycie się kłaczków z bluzy. Niektórzy wolą używać do tego specjalnie przeznaczonych maszynek, inni bardziej domowe sposoby. Szczególny problem zaczyna się, kiedy na sweter, który bardzo lubi się mechacić, wejdzie kot. Możliwych są 2 opcje, albo można pozbyć się na bieżąco pozostałych na swetrze kłaczków, albo zmniejszyć ich ilość.

Dlaczego występuje mechacenie bluzy?

Zjawisko to występuje głównie w swetrach i bluzach. Jednym z czynników, który ma na to największy wpływ jest elektryzowanie się ubrań. W takim razie co zrobić żeby bluza nie zostawiała kłaczków? Skoro jest to powiązane z elektryzowaniem się, więc najlepiej przy praniu zastosować jest płyny antystatyczne. Można je zakupić w każdym sklepie ze zwierzętami i w niektórych spożywczych. Wystarczy spryskać ubranie lub zwierzęta i teoretycznie powinno to zmniejszyć gęstość kłaczków. Ten sam efekt można uzyskać także wlewając odrobinę płynu do płukania do rozpylacza, a następnie wypełniając wodą. W wielu przypadkach jednak wystarczy użyć po prostu płynu zmiękczającego.

Kłaczki na bluzie – metody pozbywania się:

Na rynku dostępne są rolki gumowe które mogą albo zawierać taśmę klejącą, albo można czyścić je przez spłukiwanie. Pod względem ekonomicznym bardziej opłaca się ta druga wersja. Urządzenia te są bardzo skuteczne, gdyż zbierają nawet takie drobne elementy jak łupież. Używanie jest bardzo łatwe, po użyciu wystarczy albo umyć, albo po prostu zdjąć taśmę klejącą. W przypadku braku rolki, zastosować można zwykłą taśmę klejącą. Wystarczy owinąć ją wokół dłoni, klejem od zewnątrz i przejechać po kłaczkach. Ostatnią prostą metodą którą można wymienić, jest użycie wilgotnego ręcznika, lub dłoni. Kłaczki bardzo łatwo są zdejmowane z bluzy. Niestety ta metoda pozostawia uczucie wilgoci.

Sposób na mechacenie zaproponowany przez krawcową

Potrzebna będzie zwykła maszynka do golenia.

Wystarczy ruchami takimi jak podczas golenia, usuwać kłaczki. Najlepiej jednak nie robić tego zbyt mocno i mimo wszystko zachować pewną ostrożność. Przy braku ostrożności, można nawet niechcący przeciąć ubranie, więc należy zwrócić uwagę na to aby:

  • Przed rozpoczęciem czyszczenia rozłożyć materiał na płasko i równo. Pamiętaj, aby nie najeżdżać maszynką na nierówności, tylko w tym momencie możesz przeciąć materiał.
  • Unikaj czyszczenia delikatnych swetrów, a jeśli jednak wolisz je tym sposobem wyczyścić, to pamiętaj aby być delikatnym i uważnym.

Zmechacone ubrania najlepiej jest czyścić za pomocą maszynek do tego przeznaczonych. Dostępne są one w sklepach nawet od 10 zł, więc nie są drogie. Mogą mieć formę na baterię lub akumulator. Zaletą używania właśnie takich urządzeń jest brak możliwości przecięcia materiału. Używanie ich jest dużo prostsze niż golarek. W przeciwieństwie do maszynki do golenia, można je dociskać nawet mocno do ubrania, bez obawy o przecięcie.

Kiedy posiadamy bluzę, która pozostawia kłaczki, nie jest to przyjemne, gdyż zwykle ciężko jest te kłaczki zdjąć. Dlatego, jeśli ktoś ma taki problem, zaleca się najpierw zastosować środki doraźne, jak wypranie w płynie zmiękczającym i pilnowanie, aby ubranie się nie mechaciło. Należy zająć się tym zarówno od zewnętrza jak i wnętrza bluzy. W przypadku gdy mimo tych praktyk, ubranie pozostawiło kłaczki, należy je jak najszybciej usunąć, przy pomocy rolki gumowej, lub wilgotnej szmatki. Skoro poprzednie środki zaradcze nie zadziałały, więc pozostaje już tylko albo kupić płyny antystatyczne, albo samemu je zrobić i spryskać ubranie. Pamiętaj też, aby materiały mające takie tendencje trzymać w pokrowcach i uważać, aby nic z futrem na nie nie weszło, gdyż zwłaszcza kocie jest bardzo ciężko usunąć.


0 Komentarzy

Leave a Reply